Провалът не е толкова неприятен, когато човек разбира, че не е единствен
Снимка: Shutterstock
„Още през 2014 г. писах за едно движение, набиращо популярност сред предприемачите. В 42 града по целия свят предприемачи започнаха да се срещат за т.нар. „Нощи на провалите“ (F*ck Up Nights). Тези събития бяха точно това, което човек си представя, когато чуе тези думи. Целта им бе да позволи на предприемачите да разкажат най-големите си провали. От публикуването на този материал насам движението се е разраснало до 185 града“, казва Джесика Стилман.
Като се има предвид, че споделянето на истории за най-големите ви неуспехи не звучи като особено забавно преживяване, какво стои зад популярността на тези събития? Създаването на чувство за принадлежност към някаква общност определено е един от факторите. Провалът не е толкова неприятен, когато човек разбира, че няма нищо уникално в неговите неуспехи. Друг фактор е ученето. Малко неща могат да бъдат по-ефективни инструменти за учене от правенето на грешки и взимането на поука от тях.
Неочакваната популярност на тези „Нощи на провалите“ демонстрира огромния потенциал на ученето от грешките. Прочуванията обаче показват, че повечето от нас не се възползват от по-голяма част от ползите, които произтичат от неизбежните грешки. Изследване на Лорън Ескрайс-Уинклър и Айелет Фишбах от изнес училището Буут към Чикагския университет показва, че дори когато стимулите са високи, хората са склонни да забиват главите си в пясъка и да не се учат от грешките си.
За щастие, работата на тази изследователска двойка по темата включва и начини да не позволявате на вашето его и емоции да ви попречат да се учите от провалите си. Научния център „Общото благо“ към Калифорнийския университет в Бъркли (Greater Good Science Center) наскоро доразви тези разработки, давайки повече яснота за това какво пречи на хората да се възползват максимално от погрешните си стъпки и как да преодолеят тези често срещани умствени блокове.
Мислите, че всичко се върти около вас
Егото е враг на ученето. Когато човек признава, че е сгрешил, той накърнява собствената си представа за себе си като компетентен и интелигентен човек. Това обаче ви помага да коригирате погрешни разбирания, да възприемате нова информация и да разширявате хоризонтите си.
Какво може да направите, за да гарантирате, че егото ви няма да попречи на вашето самоусъвършенстване? Една техника за постигането на тази цел е създаването на психическа дистанция между вас самите и грешката, от която опитвате да си вземете поука.
„Това включва мислене за вашия личен опит от външната гледна точка. С други думи, може да се запитате „Защо Джереми се провали?“, вместо „Защо аз се провалих?“. Може да звучи нелепо, но работи“, обясняват от Научния център „Общото благо“.
Отказвате да споделяте
„Хората са склонни да прикриват собствените си провали от чувство за срам“, отбелязват от научния център.
Един от най-добрите начини да се поучите от грешките си обаче е да ги превърнете във вдъхновяващи истории, които да са от полза за другите. Точно както вдъхновяващите оратори превръщат грешки от миналото в мотивационни речи, представянето на провалите по правилния начин ги превръща в полезни житейски уроци.
Събития като „Нощи на провалите“ формализират процеса, но дори само неофициалното споделяне на вашите преживявания с други предприемачи или онлайн ще ви помогне да затвърдите уроците, научени от някои от най-предизвикателните ви преживявания.
Продължението четете в Мениджър Нюз
Много важно е да си създадете емоционални семейни моменти, които да останат в спомените.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари